Quantcast
Channel: o-juhtumised
Viewing all 206 articles
Browse latest View live

Rahnumale

$
0
0
Nädala alguse infovoog lähedaste elektroonilistest salongidest lubas kõne alla võtta aina rännakuid kaugetesse maadesse. Lastes akent mööda voolavate hallide nirede tasutal klikkida päikselistel kaadritel - poeg Juhan Mariaga Abu Dhabis, ema Andresega Vanuatul, vend Tambet 4x4 reisidega Iraanis.

Piisas mul aga laupäeval vaid korraks enda nina hägusa valguse kätte vedada, kui kohad olidki jälle neid Kalevipoja käest tümitada saanud stiliseeritud siile täis.


Ja te siis veel imestate, et kuidas küll ...
Võib-olla üldsegi mitte kehvalt tabatud eestlase olemus - veidi tuhm ja nürimeelne, sihuke peksasaanud olekuga tegelene, sest keegi on kogu aeg kuskil mujal ilusam, targem ja säravam.
... no too oli nüüd mõeldud ebaõnnestunud irooniana.

Seevastu võisin jätkata oma mullu pooleli jäänud partiid. Alustuseks oli paslik välja selgitada, kas pigem siis kabe või nagu ikkagi male.

Tuleb tunnistada, et mõjus rohkem nagu mäluaukudes orienteerumine. Juba esimene punkt andis teevaliku tegemiseks mõtteainet ning ühetaoliste käikudega kabe asemel oli primaarne valida õige vigur, millega sobivas stiilis liikuda. Arvestades minu kohatist väga nurgetist trajektoori, siis oli laud täis vankreid ja odadega polnud suurt midagi ette võtta.


Millise mänguga aga õieti siis tegemist oli, kui jõudsin üheksandas punktis ruudule, kus õigete tähiste leidmiseks asi joone peale läks, ongi tiba keeruline seletada. Rütmi muutev vahepala Merivälja pargis kolmeks otsustavaks käiguks.

Asi sujus ja vajadust lauda kehval seisul kogemata ümber ajada, ei tekkinud.

Ei palme, ei papagoisid.

Vaid rahnud on siin maal. Õnneks, nad ei rända praegu.


Päiksepuudutus

$
0
0
Põgus valgushetk ööpäevas,
  mil peaks kõrguma hanged,
tõi meeled päeva kätte.


Pehme päikese pai,
  kui peaks torkima külm,
uhus jäsemed soojaks.


Paeluv kiirte kuma,
  lumepilvede asemel,
muutis seest helgeks.


Sulanirede alged,
  kiilasjääl,
ajasid pea sassi.


Laupäeva ennelõuna Männi pargi äärde jäävate ristkülikute vahel koos kolmnurkadega.


O-tehnilises mõttes läks kõik nässu suure kolmnurga juures: 42-43-39, kui peas oli enne valmis mõeldud 42-39-43, leidsin end 43ndast punktist lahkuma asutades, et kõikse kaugemas nurgas on jäänud käimata.


Kuid tollest ei olnudki lugu. Eksimus, mis pikendas eredas janauaripäikses mõnulemise aega, oli vaid boonuseks.




Kitsas jälg lume kõhus

$
0
0

Köögiaknast paistab talvekuudel läbi võraraagude maastik, millel võis täna jälle punaseid rõngaid püüda.

Üle Ilvese silla ja olingi kõpsti kohal, et seada jalg joonele Lasnamäe paljandil, kuhu Maria USA saatkonna projekteeris, saamaks aimu Majaka, Asunduse, Lasnamäe ja Pallasti tänava elanike hommikustest tegemistest.


Õhuke lumekiht kannatas kõike. Singer-vongerdusi ümber autorehvidesse kujundatud lillepeenarde, liiber-looberdusi ümber rusutud hekkide, kalpsak-kolpsakaid möödumisi prügiurnide kõrvale paigutatud mööblist.

Liru helbehunnik lasi paista siiru-viirulisi lasteaia hoove, tipi-täpsilisi lodža piirdeid, roostes sigri-migrilisi vaibakloppimisaluseid.

Enda mureks jäi vaid vältida tolle virr-varriga kokku põrkamist, lubada liuglemist eelmisest sajandist pärit motoriseeritud jõudude vahel ning mitte sekkuda tänavanurkadel vestlustesse, mis said siinmail alguse Dvigateli aegadel.


Hetkeline teravdatud pilk all-linna klaasmoodustistele, korraks pehmelt hajutatuna Kadrioru pargi puuvõradele ning siis jälle ekslema kirevasse hruštšovkalikku korrapärra.

O-tehniliselt jagasin seekord jalgu kitsal lumel R1 rajal. Täkkisin maha märke kahtlastest teevalikutest siin ja seal pool kaardilehte.

 
 

Paastukuu o-dieedil

$
0
0
Pikakoivaline kevad on kiirustades päiksekera tasku unustanud. Eredat valgust juhtutakse vaid siis näitama kui nohuhoogude vahel tilkade pühkimiseks veidi kaugast poetatakse.

Nii on läinud. O-paastu kursil.

O-pitsitusest pääsemiseks on paar raasukest linna pealt noka vahele siiski toksitud.

Sise-o eelmisel laupäeval Tallinna Tehnikagümnaasiumis  oli iseloomulike elementidega o-spordile kohaselt rohkem mõistuse kui füüsise järgi katsumine.


Seda koridoride ja treppide mõistatust etappide lahtiurgitsemiseks jagus võimsalt. Mõnda kohta näib endiselt võimatu seinu läbimata kohale jõuda, aga kuidagi on see mul siiski seal õnnestunud. Vahel aeg ja ruum ei olegi sellised, nagu nad tühisel välisel vaatlusel paistavad.

Teise iva noppisime pesakonnaga täna südalinnas. Kuidagi tuleb end talvetolmust üles kloppida, kui aprill on o-üritusest juba pungil ja järgmise nädala Linnarogainile end üles on kribitud. Varasema talveunest ärkamisega tüübid silkasid eile juba Viimsi poolsaare metsades xt-spordi talverogainil.

Südalinnas rõõmustasin end algul Jaani järgi vudides või nagu Mari nentis, küll olla harmooniline - niimoodi oma mehe järgi joosta :D No toda sisemist romantikat jagus vaid kolm esimest etapivahet. Siis läks jälle kõik nässu.

Praegu ma vaatan, et ma olen seal kolmanda punkti juures läbinud hilisemal 15(36)-16(33) etapil aeda, mis poleks tohtinud lahti olla. Mida kompenseeris vast 13(44)sse punkti minnes jälle aed, mida poleks seal tohtinud olla. Kaart ei tea ka ruumist mitte midagi.


Ajaga on nagu on. Toda on ilmselt mõnes teises ruumis rohkem.

* * *

Vahel jagub aega lugemiseks.

Ei pruugi just olla sotsiaaldemokraat, et võtta läbi Marju Lauristinist kirjutatud "Marjustini sajand".  Omamoodi kiire ajaloo kokkuvõte, mitmete huvitavate mõttekäikudega. Üks mida kõik vist on tajunud, et Euroopasse minnes avastad kraadi jagu huvitavama ja sisulisema maailma, kus aeg on aga väga palju aeglasem. Ja väsimus vanamoodsast rüüst saabub üpris kähku.

Vahel ei pruugi nii keeruliseks minna. Elo Viiding "Lühikesed ja lihtsad lood". Kui avastad et need lihtsad lood ongi kõige keerulisemad. "Ainult kujutlus aitab leppida kõigega, mis vääramatult ON."

Mõnikord võib aga veel lihtsamalt minna. Näiteks Arno Saare "Tallinna rongis".  Arno nime taga peitub Itaalia kirjanik, kes armastab Eestit. Ja kirjutab kergeid krimkasid, mille tegevus toimub Eestis. Tühja ma enam mäletan, kes seal mõrvati ja kes mõrvas.  Aga võib-olla olen sunnitud üht teist oma elamise ruumis ümber mõtestama: "Terve kvartal, välja arvatud president, kes on kohustatud seal resideerima, ja kes ise oleks kindlasti eelistanud mõnda tavalist elumaja Tehnika tänaval, oli asustatud megalomaanidega. /--/ Keegi poleks imestanud, kui mõnest garaažist oleks väljunud tõld, kutsar pukis ja kaks pikkades kleitides ja kübarates daami sees - just nagu "Kirsiaias"."

No ja siis satud sinna otsa lugema Wolfgang Hildesheimeri "Armutuid legende" kes igasugustele snoobidel oma võrratus groteskikeeles takka tänitab. Kui armastad vimkadega absurdi, siis on see lugemiseks. Ruum muutub ja aeg pööratakse pahempidi.

Ükskord ju pidi olema aega, et lugeda Tõnu Õnnepalu "Flandria päevikut". Need lood, mis hargnevad nagu vihmapilved, mida tuul puhub üle Maa. Hargnevad, peaaegu kaovad ja siis kuhjuvad sünkmustaks massiks või vaatavad vastu valge vahuna eresinisel taustal. Ja ise hõljud pehmes massis kaasa. "/--/ et see pole mitte see, et sina lahkud maailmast, vaid see, et maailm lahkub sinust. /--/ Tühje kohti koguneb. Maailma jääb vähemaks, su olemine maailmas, su keha muutub tasapisi hõredamaks. /--/ Ja mida suuremaks muutuvad need tühjad kohad, mida kehvemaks see tore keha, mis on ometi veel päris tugev, milleski võib-olla just oma tugevuse tipul, eluga täiesti ära  harjunud, seda tugevamaks muutub soov veel näha. Aga mitte võõraid maid ja kohti, /--/vaid nimelt seda tühjust." Päevik viib su enda keha ruumist minema ja aeg kaotab mõõtmed.

Et kõik ongi nii hull, nüüd ja igavesti, ajast ja ruumist sõltumata, ainult kinnitab Joaquim Maria Machado de Assis'i "Hulluarst".

Kes siis poleks lugenud J.D. Salingeri "Kuristik rukkis". Ma ei olnud. Nüüd kui uustrükk lettidel vastu roosatas, ei jäänudki muud üle kui oma aeg ja ruum teosega täita. Veider ja virtuoosne viis laotada laiali 17-aastase painet.

Enne kui asuda lugema Houellebeqi, tuleks lugeda hoopis P.H Lovecrafti - sajandi tagust õuduskirjanikust klassikut, väga paljude tänapäevaste arvutimängude maailmade inspiraator. Enne kui Houellebecq oma maailmu kirjutama hakkas, kirjutas ta "Maailma vastu, elu vastu" ja tollest saab aimu, miks ilmuvad tema sulest sellised ruumid ja miks kirjutada just nii meie ajast.

Ja lõpetuseks georgraafiline kolmnurk - USA-Iisrael- Jaapan. Niimoodi kirja panduna, näib kuidagi väga jõuline. Ometi Bill Brysoni "Üks suvi. Ameerika 1927" kirjeldab  sõbralikul viisil, mis on teinud Ameerikast just sellise ruumi nagu see täna on, ajal mis jääb 90 aasta kaugusele. Margit Prantsuse "Minu Iisrael. Kuidas tõlkida sabatit" avab veel mõne pehmema tahu sealsest ruumist tänases ajas. Ning uue kevade eelakordiks lõpetasin just Ueda Akinari "Vihma ja kuupaiste lood", läbides vahetult ruumi Francois ja Mieko Macé "Edo ajastu Jaapanis". Täiesti materialiseerimata ruum ja aeg. Nii teiselaadne.


 

Tallinna 4. Linnarogain

$
0
0
Kui pesakond ei ole ajanihutamise nädalavahetusel parajasti Iisraelis rogainimas, siis nad lähevad Linnarogainile.

Või kas olekski võimalik vältida laupäeva õhtust sportlik-hasartlik aktsiooni, mille läbi avaneb võimalus liikuda numbristatult kesklinna tänavatel, hoovides ja tühermaadel.


Päikese loojangu tunniks kogunes Kadrioru Tennisekeskuse ümber nii mõnigi kevadehõnguline persoon, kellele korraldajad oli ettevalmistanud õdusa seltskondliku õhtupooliku kesklinna objektide läheduses.


Raiden oli vaevalt viis tundi varem väljunud hunnitu hoone uksest rektikotiga, et nüüd uuesti kiirkõnnivormis sisse astuda, ühtlasi tutvustades meile parimaid kaardiplaneerimise urkaid tribüünide taga.


Kaardile oli paigutunud kogu Tallinna kesklinn tükkis Kalamaja ja Sikupilliga, neis asetsevate mitmete ahvatlevate punktipiirkondadega. Täielik läbilõige ajaloost, mida Tallinna keskmel pakkuda on.

 
 
Valisime omale hakatuseks teekonna, mida dekoreerisid tänavaperspektiividest joonestuvad kõrgmajade kullatud klaasseinad. Valguskera, mida päeva eelnevatel tundidel varjestas lörtsikardin, oli just nüüd majade vahel hiilimas nagu hilisõhtune nõid, et pimestada linnakodanikke kiiskavate tornide ja kuldsete kraanadega ning lastes aimata arhitektide tegelikke unistusi.


Videviku tund viis meid Vesivärakohviku taha hoovi kännu peale (34), Hermanni tänava posti juurde, Keskturu kanti aia nurka (65).


Peagi keerasime elu täis säravast kesklinnast maise teekonna lõppemist tähistavate rajatiste vahele.


Poolpimeduses kiirustasime läbi Siselinna kalmistu hauatähiste ja -piirete servast (66,73) ning viltuvajunud ristide ja veits gootilike puude vahel kõndides korra seljataha vaadates, et kus see poisiuss nüüd kohmitseb - vaatas mulle vastu verise ninaaluse ja suuvärgiga klutt. Raidenil on ninast verd jooksma hakanud, mille tagajärgi ta kuidagi käega rehmates oli üritanud likvideerida. Grrrhhh. Mida höffi. Liiga spooky, sel hetkel, ses paigas. Õnneks hullu miskit, silmnägu kobedamaks kasitud vähendamaks kaasvõistlejate horrorelamust ja hoogsalt edasi, Tehnika tänava tagusele tühermaale auku (72).

Päevavalguse riismed oli juba üpris ribadeks kui siirdusime järgmisele tühermaale Veerenni tänava ääres, järgmisse auku (58). Laineline samblamuster pinnasel andmas aimu jäänukmaa igavikulisusest ning kujutelmi kõikidest ehitamata taredest ja tubadest.

Pea lauspimeduses möödusime herne saiakeste pagaripoest Keskhaigla taha puu juurde majade vahel (56).

Hospidalid, surnuaiad selja taha jätnud, kulgesime kesklinna kõnnumaadelt kultuursematesse paikadesse. Kino Kosmos, paar maja eemal, aia sisenurk (57). Teaduste Akadeemia, kangi alt läbi, trepi üleval (79). Swisshotel, ümber nurga aed (51). XXI Keskkool, hoovis kahe putka vahel (50). Tallinna Ülikool, vale kangialune, õige kangialune, hoone aatriumis (49).

Nii olime oma plaani teinud ja nii oli läinud. Pimeduses läbikolatud hoonete rägastik läbisegi neoonsete kirjadega kommertslike saradega.

Olime jätnud tuttavaima ala, Kadrioru pargi, lõpupingutuseks. Sinna oli puistatud mitmeid punkte ja nende lahendamine sobis meie teadmata liikumisvõimekusega. Mille viimane osa pidi näitama, palju sealt skoorida suudame.

Alles jäänud ajakolmandik näitas, et jõuame Filmi tänavalt mere poole, järgmisele tühermaale, järgmistesse varemetesse (52), kus uus korrapärane hästi müüv eluruum lõikab tükke metsistunult aladelt.

Suutsime niblida pulgale uhtepalgi rannal (43), teab kelle ehitusplaanidest põgenema pääsenud materjal. Tiiradi-taaradi siin ja sealpool Narva maanteed, veel varesid (42), veel kaasaegsete poolt põlatud ruume. Joa tänavalt otse Hundikuristikku oja käänakule orus (54), milleni pääsemist juhatas pimeduses kostuv vulin mudases orus, mööda oja kaldaid libistades, imposantsete kivivarede varjus.

Ega park ei ole mingi lihtne maastik tegelikult. Jätkasime turnimisega mööda vettinud ja libedat klinti kalju peale (41), veel täisehitamata nõlvale. Libistades end tagasi alla Jaapani aia poole suunduvasse ojja (39). Praegusel aastaajal Peetri ringi kõrvalt otse lõigates satud pehmesse porisse paterdama nagu kohalik part, kivi (40). Kellegi koda jääajast.

Viimase veerandtunni käivitumisel tekkis dilemma - kas 31 või 32. Edenesime Luige kohviku taha, kanali nurka sillale üle kuiva kraavi ning otsustasime silgata Vahimajani, et seal siis otsustada, kas jõuame veel KUMU taha turnida või mitte.

Raideni ja Jaani otsustavust Mikkeli muuseumi juures oli võimatu murda ning nii lahmisime ülespoole. Minu kriitilist hinnangut, et on ebakultuurne KUMU sissekäigu kõrvalt muruplatsilt üles turnida, pareeris Raiden väitega, et ta on juba kolm tundi mööda linna ebakultuurselt ringi rahminud. Roni!

Kolm minutit oli aega kui me skulptuuri KUNST kõrvalt, üle Apollo platsi, purskkaevu juurest trepist alla kalpsasime, et minuti jagu enne kontrollaja kukkumist SI-pulgad finišijaamadesse pista.

Keskmisest kevadisest kultuuri- ja spordihuvilisest rahulikumalt kulgenuna, olime oma 16km välisõhus kätte saanud ja võisime üldisest vorstisöömise melust lahkuda, jooki limpsides kodu poole kõmpida.

Tagantjärgi tarkusena, nagu seda rogainide puhul alati jagub, Vanalinnas tippimine võinuks ju anda skoorile suurema panuse kui Kadrioru pargi lahjemad punktid, kuid kes seda teab, kuidas seal müüride vahel sakitamine just välja oleks kukkunud.

Linnaruumis kohatud uued ja vanad objektid, püstitatud selle või tolle jaoks, siis ja nüüd, puretud ajast rohkem või vähem, kõbitud üles või laguda lastud, laia joonega ebapraktilised või hubaste detailidega - tõeline linna virr-varr, milles on filosoofiliselt kasulik kolada, tajumaks paremini aja võimet tekitada jälgi. Pimedus fokuseerib omakorda vaatenurga selgemalt ja muudab mõtte teravamaks.

Ja küllap on hea, kui leidub neid, kes su õhtustele rännakutele tarivad ja taritud saavad. Olgu linn neile kerge.

 

Kevadised dialoogid

$
0
0
Aastaaeg on jõudnud parasjagu nii kaugele, kus tihedam dialoog loodusega muutub aina vältimatumaks.


Lõpetanud nädalavahetusel intensiivse vestluse õunaaia võsudega lõunapoolsemas regioonis, polnud muu prahi korjamise vahel rohtu teisipäevaku vastu ümberkaudses auulis.

Rada pani omavahel kõnelema paepealsed nõukogulikud hooned ja üle kanali jääva barokse lossi. Pae järv hõikas üle pulbitseva liiklussoone Valgele majakale. Lasnamäe tornelamud vilistasid tenniseväljakutele. Vana loomaaia karukoopad vaikisid Jaapani aia häälte kuulamiseks. Majade tagused tühermaad sädistasid KUMUle viimastest taaskasutamata kunsti trendidest. Lasnamäe linnaosavalitsuse hoone jagas arvamusi presidendi lossile. Majaka varesed kraaksusid kuuldusi Kaarna allee oravatest.


Alale lahti lastud varakevadised orienteerujad pidasid diskussioone teravatel paenukkidel järsaku tõusudel ja laskumistel. Tervitasid hingestunult kõhetuid kraave, mille mudased servad lõid õiget miljööd. Pidasid nõu väärikate pargipuudega. Pruukisid suud mätaste vahel komistades. Kandsid ette SI-pulgale kogutud märked. Jätsid mõned mõtted enda teada.


Küll kevad juba oskab keelepaelad valla saada, et otsijad leiaksid teineteist. Et mätas leiaks komistaja, et kraav leiaks hüppaja, et järsak leiaks laskuja, et tänav leiaks kõndija, et pilt leiaks vaataja, et maja leiaks elaja, et võpsik leiaks nuuskija, et rada leiaks rändaja.


Hallo, kevad!

$
0
0
Hilistalves avanes neljapäevakute hooaeg.

Peakatteta pedastiku huvilisi võis üles lugeda näppude abil, tarvitsemata appi võtmast varbaid. Hõredas metsas vilksatas kubujussideks pakitud liikujaid. Kevadiselt odöörne õhk oli Suure Reede eelõhtul kohalikust männikust sama kaugel kui Marss Maast.

Korraldajate ning abistajate sinised näod pakatasid ometi entusiasmist o-huvilisi loodusesse läkitada ning kohaletulnud pagesid tähiste orbiidile raketikiirusel, et punktile maandudes oleks SI-pulka kandev näpp suurima külmvärinata võimalik auku pista. Kui väriseda, siis juba pigem talverooste läinud kerele liiga suure algkiirenduse andmisest.

 
Kas sellel maastikul traditsiooniliselt o-jalgu jälgivad sõdurpoisid olid nii külmanud, et vaatasid kartuleid juba altpoolt või lihtsalt nii hästi maskeerunud, jääb nuputamiseks, aga maid ja puid polnud jagada ei nende ega kevadiste rästikutega.

Nii sai tiirutada militaaruurete ja - kuplite vahel suuresti üksinduses, põrgates vahel harva kokku lahinguprügi või teiste väljale eksinud tuuritajatega.


Männiku kaart on nii palju maamärke ja radu täis, et ka pikalt risti või diagonaalis üle platsi veetud etapid eksimise ruumi palju ei jäta. Vahel mõni tüüakas auk keset välja ei reeda end kohe. Nii suutsin veidi sakiliselt läbida etapi 3(33) - 4(42) lõpu osa. Ent elu mõtteni jõudmine võikski ju tõsisemalt läbi kaalutud olla.


 Vahest mõnel järgmisel korral on ka kevad Kuult tagasi, et taas Maad koloniseerida.

Rogaini EM San Gimignanos

$
0
0

 
See võis ju olla nii 15. sajandi alguses, et kui sa tahtsid end tõestada, olid noor ja andekas, pakkisid kokku oma värvid ja pintslid ja asusid teele Firenze poole, mis oli sel ajal sama tähtis kunstikeskus kui Pariis 19. sajandi lõpus. Siis tänasel päeval pakid sa kokku oma tossud ja kompassi, isegi siis kui sa pole kõige andekam ning püüad end tõestada Rogaini EMil, mille kese asus sedapuhku Toskaanas, Firenze ja Siena vahel San Gimignanos.

Koht tõotas taaskord ebaharilikku maastikku ning põhjala talvest lõunasse siirdunuile, pakkus aeg mõnusat varasuvist ilmet ja leebet soojust, mist kiiremat liikumist ei lämmatanud.

Ürituse keskus asus San Gimignanost kahe kilomeetri kauguselBoschetto di Piemma kämpingus ning nii kulgesime reede lõunal Firenze mõnusast väiksest lennujaamast rendimasinaga mainitud kämpingu suunas, kuhu mõneks päevaks pidama jääda. Ühtlasi andis see võimaluse koju maha jätta telk ning teha rogaini ajal kultuurne ja ebasportlik puhkepaus valgete linade vahel.

No selge asi, ega ei pea sporti tehes lõpeks 24ndaks tunniks haisema ja käituma nagu mõni metsik goot või vandaal.

End majakesse sisse seadnud, oli paras enne kohaliku maakonna spetsialiteetidest valmistatud õhtusööki, mida sai manustada kämpingu restoranis koos laialdase kohaliku veinivalikuga, minna ja tutvuda lähemalt mõnede kohalike maastiku ja kaardikujutamise eripäradega. Selleks oli valida kahe modeli kaardi vahel, millest võtsime ette Monteriggioni kindlusküla, millest on ülistusluuletusi kirjutanud juba Dante Alighieri.

 
 
 
Oli üpriski abiks näha lähedalt kui läbimatult roheline võib olla rohelisega kujutatud mets ja kohaneda värvide kujutamisega kaardil, kus valge tähistas lagedat põlluala. Ning ajal, mil teised kaardikunstnikud loovad oma taieseid vaid tehniliseks materjaliks, on Itaalia kaartidel kujutatud sajandivanused oliivisalud ja viinamarjaistandused koos läbitavuse suunaga. Puudu on veel vaid küpressialleed, et paljalt kaardile peale vaadates kerkiks silme ette idüllilised Toskaana loodusvaated.

Hommik algas samas kämpingu söögipaigas paari sooja croissanti ja ergutava espresso saatel hunnitu vaatega San Gimingano keskaegsete tornidega siluetile. Mõelda, milline manhattanilik vaade võis avanada linnale tema kõrgajal, kui seal turritas 72 torni, igaüks püstiatud wannabelikus võtmes omaniku poolt, näida rikkam ja ilusam kui naaber.
Tummisema tavaari sai kõhutäiteks valmistada kämpingu majakeses, mida elu edenedes tuli jagada kohalike sipelgatega. Tõsi, lisaks kõikidel muudele puhkuseks vajaliku atribuutika, nagu pesurest ja kaks grilli, oli majapidamine varustatud ka sipelgamürgiga.

Meeleolukas hommikusöök asendus peagi kell 9 välja jagatud kaardi mõõdistamisega. Mõõtkava 1:25000, 10m kõrgusjoonte intervalliga kujutis andis juba tapeedi paani mõõdu välja. Ikka see renessanslik soov, millegagi silma paista.

Agrikultuursele idale, lõunale, põhjale sekundeeris tükike metsasemat, ent ometi massiivselt radade võrguga kaetud läänt. Punktide paigutus oli huvitav ja andis päris nuputada, millisest servast enda kuni 50 kilomeetrine tiir välja joonistada. Erilisi maastikulisi eelistusi või piiranguid ei tekkinud - sujuvat lainetust jagus igale poole. Samuti ei hirmutanud eriti ka rohelisem lääne osa, sest punktid paiknesid valdavalt teedel ning rohelisse metsa asetatud tähised tähendasid eelkirjelduse kohaselt seda, et neisse paigusse pääseb ligi ilma mitmemeetriseid põldmajarapõõsa valle läbimata.

Ka ilmafaktor, mis sai väga määravaks mullu Baskimaal, ei olnud seekord eriline tegur. Kraade 10st üle, 20st alla ning suhteliselt karge tuul jahutamas. Seega tuli lihtsalt kirja panna jõukohane punktide jada võimalike alternatiivsete lõpuosadega õhtuks ja hommikuks. Tõsi, punktide vahelisi teevalikuid tasus siiski veidi jälgida, sest mõnel puhul tekkinuks kas päris suured ringi variandid mööda teid või lotolik rohelisest otse läbiründamine.

Stardipauk pidi kostma aga 14 torninga San Gimignano linnakese keskväljakult - Piazza della Cisternalt, mis tähendas täiendavat bussidega logistikat keskusest kahe kilomeetri kaugusele. Bussid hakkasid sõeluma poolteis tundi varem ning oma marsruudi planeerimist sai jätkata endise vangla territooriumil ja ühtlasi tutvuda soovi korral vaatamisväärsustega igivanas linnas, mis pidi alla vanduma Firenze võimule kaotades oma iseseisvuse 1353.

Tšilli meeleolu siseõues aitasid luua kaks kaarti taguvat vanemat meesterahvast, kes end kogunevast spordirahvast eksitada ei lasknud ning siseruumides hiigelpannil podiseva söögi poolt levivad isukad aroomid.

11.45 oli vangla värava juures juba pilv aina närvilisemaks muutuvaid sportlasi, kel kõigil SI-pulgad veel nullimata. Ja kuigi ma olin juba varem püüdnud kahel korral erinevate korraldajate käest uurida, kus ja millal saab pulki nullida, ei jäänud muud üle, kui segaste vastuse lahtimõtestamisel võtta sisse tšill poos jälgimaks, mis päev toob. Küllap pääseb kunagi ka põõsaste vahele, mis sellega õieti kiirustada.

Lõpuks sai see, et keskpäev oli juba kukkunud, kui sportlased järjekorras oma pulki nullima asusid, et siirduda riburada pidi mööda Via del Castellot stardiplatsile, kui 12.10 nad seal linnamüüride vahele laiali pudenesid. Suusõnaliselt levis osalejate vahel kuuldus, et ka finišiaeg on vastavalt 10 minutit hiljem.


Alustasime oma ringkäiku linnaväravate poole suundudes läbi segaduses turistide voo ning esimesed punktid tagahoovide ja teede rägas tulid veidi rabedalt: 22-38. Võttis aega kohanemaks kaardile joonistatud ja joonistamata teedega ning võimalusega, et lillaga kujutatud viinamarjaistandustest võib läbi joosta.
 Kaasvõistlejad hajusid kiiresti mööda maastiku laiali ning kohtasime vaid veel omamaiseid, kes esitasid 'teravaid' küsimusi näiteks laadis: "Miks te sealt tulete?" või "Mis TEIE eesmärk sellel võistlusel on?", milledele sobisid näiteks vastused: "Me lähme 38sse." või "Katsume ühes tükis koju jõuda."

Teele sattus kohalikke, kes oma Range Rover Defenderitega põldude vahel sebisid ega pidanud paljuks peatuda ja uurida, mis me teeme, kust tuleme ja ahha, kas võib teist pilti teha, mulle väga sellised asjad meeldivad :)

Keerasime metsavahelistele radadele 93-54-59-71-72, kus leidus jälgi intensiivsest jahitegevusest, padrunikesti vedeles teedel palju ning põldmarja ja luuderohu liaanidest põimitud pöögisalud vaheldusid taas viinamarja põldude ja oliivitukkadega. Riskisime teha mõned otselõiked läbi rohelise, kuid trajektoor muutus seal kohati päris sakiliseks otsimaks auke põõsaste vahel või vältimaks päris järske ojakaldaid, mille kõdunematud pöögilehed libisemisaltiks muutsid.

Sattusime mõneks etapiks kokku ühe Läti tiimiga, kelle tempo oli teedel meist oluliselt kiirem, aga keda punktis taas kohtasime, kui nad olid aega kaotanud mõnd rohelist läbivat otselõiget tehes. Kõik see veenis aina rohkem radadelt kõrvale kaldumist vältima.




33ndast punktist 87 poole liikudes sattusime täbarasse olukorda, kui punktist lahkudes asfalttee äärde teise nurga all tagasi jõudes selgus, et sinna pääsemiseks tuleb ligi kahemeetrist betoonvalli mööda üles tõusta. Seekord oli kasu valli ääres kasvavast jändrikust ogalikust põõsast, mille okstele astudes õnnestus leida toetuspind ülespääsemiseks ilma, et taime okkad tossu taldu päris sõelapõhjaks muutnuks.

Jõudnud 49sse, oli päev teinud oma töö ning võttes lageda ääres viimaseid päiksekiiri, vaatasime üle oma edasise trajektoori väikese eine saatel - mind turgutas üks kotti poetatud singi-juustu võileib poole liitri kokakoolaga. Jaan krõbistas ka midagi, aga sealt alates läks asi imelikuks. Jaan kippus tõusudel ähkima rohkem kui mina. See oli kahtlane.

Liikusime poolhämaras veel lampideta 51-88-73 ning 62 juurde orvandisse sukeldusime juba lisavalguse jõul kottpimedas. Pimedus ikka halvab meie tegutsemisvõime. Ei suutnudki kohe esimese hooga punkti leida. Kui pärale jõudsid ka teised võistkonnad, sai hõredamas metsas nende valgusvihkude liikumise järgi täpsemat aimu punkti võimalikust asukohast. Piisab meil vaid pimedas korra teerajalt metsa sattuda kui muutume peata kanadeks.

 Jaani kehakeel läks aina kahtlasemaks ja selgus, et ta ei suuda kuidagi manustada kohalikku mineraalvett, mis joogina kaasa sai võetud ning kogu sisemuse keerlema oli pannud. Käisime ära 42 ja 57, hüppasime teeradadelt kõrvale 56 leidmiseks ja keerutasime ennast natuke segamini pimedas lagedate ja teeradade vahel vahede tegemisel, et jõuda 36sse. Kuid pärast seda lahkus Jaanist kõik päeva jooksul vee ja toiduna tarbitu mitte just tavapärasel viisil. Kuna oli pime, siis ma õnneks ei näinud kui hall ta näost olla võis. Aga mis värvi sa ikka oled kui energiavaru on nulli lähedal pärast kümneid läbitud kilomeetreid.

No siin ei olnudki enam muud kui leida mõistlikum tee keskusesse tagasi. Südaööst oli juba omajagu üle kui veel 70 järgi käisime, pimedas teeriste segamini ajades ja lisahaake tehes. Punkt asus miskis omapärases põõsalabürindis ning künkaharjalt oli tuledes särav San Gimignano juba näha.

Pusserdasime veel ühst majadekobarast möödumisel, pimedas ei lugenud väga hästi teid välja ja majade ümber nad kipuvad päris looduses paljunema, hoovist ei tahnud ka päris otse läbi marssida. Või kuidas käituksid sina kui su suvekodu akna taga öösel kaks pealampidega tüüpi kakerdavad. Siin võib toskaanalik sõbralikkus otsa saada.

Ja kuigi punkt 21 oli viinamarja väljade vahel käeulatuses, tundus sellel hetkel ainuke väärtus pääseda mõneks tunniks horisontaalasendisse, et vaadata uue päeva valguse saabudes, mis tunne on ja mida hommikuga veel peale hakata.

Tõsi, mul endal seekord sellist kesköist totaalset ärakukkumist ei tekkinud. Tavaliselt muutub pimedas ja unisena soodes ja padrikutes paiknevate punktide püüdmine mõneti ääretult vastumeelseks ja mõttetuks. Võib-olla sel korral lihtsalt polnud neid ebameeldivaid punkte. Polnud soid ega pimeduses lõputuna näivat metsa. Olid pidevalt ümbritsetud tsivilisatsioonist - tihe radade võrk, külad ja põllukultuuride väljad. Võib-olla kogu see toskaanalik kergus lihtsalt ei mõjunud nii raskepäraselt ja väsitavalt. Ilm ei kurnanud samuti nii nagu näiteks kuumus Hispaanias või Ameerikas. Fauna ei rünnanud nii nagu Venemaal või Baltikumis. Jalad kuivad ja villivabad, võib-olla mõni valuga kiusav põlveliiges pidevast üles-alla laskumisest.


Hõljud nagu inglike mööda maastike mõnel renessansi aegsel maalil. Kui sind ei ole just tabanud õõvastav sisemine tühjus, mis manab näole rohkem traagilise märtri kandilise ilme.

Hommikune ring oli plaanitud arvestusega, et see on läbitav ajaliselt juhul kui äragata kell 6, tagasi rajale pääs mõned tunnid hiljem, kärpis seda mõnevõrra.

Nüüd oli Jaan jälle see reipam ronija ja minule näisid nelja kõrgusjoone kaupa võetavad viinamarja põllud päris kurnavad. Võtsime lähikonnast 65-30-35-27 ja minu keeldumisel jätsime käimata 44s, mille jaoks teoreetiline ajavaru isegi vist oli.

Nagu see midagi enam päästnuks. Lõpuprotokollis ilutseme vaatamata juhitud tähelepanule endiselt meesveteranide klassis eelviimasel positsioonil :)

Lõpuprotokoll näeb veidi selline välja nagu keegi oleks selle kuulmise järgi stardilistist ümber tippinud. Näiteks Eduardist on saanud Edward ja üleüldse on kõik osalejad Itaaliast.

Välisel vaatlusel oli kerge tekkima ettekujutlus, et kõik on selline nagu see 16. sajandi lõpust on jäänud, mil Firenzet ja Toskaanat iseloomustab selge tendents enesessetõmbumisel ja seisakule. Firenze oli muutunud rantjeede ja ametnike elukohaks, nagu tänapäevalgi.*  Ja näib pisut üllatavgi kui laual on arvuti SI-pulkade mahalugemiseks, mis põhimõtteliselt siiski töötab.

Sealkandis ringiliikudes isegi nagu ei taju mingit vajadust tänapäevase kõrgtehnika järgi. Kõik näib sujuvat sajanditetaguses rütmis sajandite tagusel viisil. Ilma tõblemiseta, optimistlikus toonis, ilu ja naudinguga. Sööd ja oled ning ei mõtle luterlikul viisil, et kui kõik on nii ilus ja lihtne, siis peab kindlasti midagi halba selle peale juhtuma.

Aeg-ajalt on siiski pidanud toimuma elu ühtlast kulgemist muutnud murrangud, näiteks tekkis meil Jaaniga arutelu, mida nad panid pizza peale tomatipasta asemel siis kui Ameerika ei olnud veel avastatud.

Hingesoojendav oli näha, et poodiumile jõudis ka igavesest novembrist tulnud kaasmaalasi ning mitmed suutsid end pressida sellele päris lähedale.
Orienteerumist oli kindlasti kordades vähem kui varasematel rogainidel, tähised olid eemalt näha ning neid ei pidanud otsima põõsatihnikutest kraavides või peidus koobastest, mis muidugi lahjendas üldist seikluslikkust kui see on rogaini eesmärk.
Meile sobis aga hästi seekord see osa rogaini eesmärgist, mis on võõraste maastike uudistamine ja kohalike kultuuridega tutvumine, sõbralikus seltskonnas, väikese kehakultuurse elemendiga.

---

* Giuliano Procacci, 'Itaallaste ajalugu'

Kaart: http://www.rogaining.it/images/Meiting/Risultati/Finale_x_stampa_mio_bassa.jpg

 

















Kadunud tütre tagasitulek

$
0
0
Kevad on sel aastal nagu ülekäte läinud teismeline. Hulgub ringi ja näole ei anna. Vahel tuleb koju sööma.

Elu helgem hetk arenguloos näis olevat tänane päevak, millesse jagati säravat päikesepaistet ja o-kodaniku kannikas ei olnud päeva lõpuks kange mitte karedast õhutemperatuurist, vaid sääretõste jooksust Kirikla tärkava võssi vahel.

Eneseotsingu raskele perioodile kohaselt oli liialdatud silmavärviga - o-sportlane sai pimestatud lõputu ažuurse pilgurahe poolt - sinilillede laamad eksitasid nii mõnegi vale kivi taha, hakka või ilust ja nukrusest jooma, ning kumerustega mitte nii hiilanud orvandid jäid sootuks tähelepanuta.

Kevade järsult muutuvad tujud, lohakas suhtumine kalendrisse ning täielik huvipuudus reaalsuse suhtes on o-huvilised viinud sellise piirini, et leebem ilmahetk õhtupoolikus mõjus kui enneolematu tšill, grill ja vabanemine ning lillelised hetked algelises rohelises tihnikus kasvatasid silmile roosad läätsed ilma ülespungitavat grüünet rohkem peale võtmatagi.


Täielik ilmatrööst.
 
Varasemast aegadest meenub kokkupuuteid, kus uks sellise kolina ja hooga kinni tõmmati, et soojast õhust vaid mälestus alles jäeti. Õnneks pakkus lihtne o-rada Järvel sellele kiiret läbijooksmise võimalust ja käpikud ning läki-läki koju unustanud metsahuviline võis säilitada töövõimekuse ka järgmistel päevadel.

Mingi täiskasvanulikum moment ilmutas end siiski juba üleeilses päevas, kui Pirita metsas jalutajatele näis, et on saavutatud kokkulepe vanematega, millal on kohane alustada vana inimese eluga. Kärina ja nutumüürita rahulik õhustik pakkus esimesi värskeid võrseid naadi-, nõgese- ja teistele rohefiilidele. Lisaks ma-olen-sulle-sada-korda-öelnud-kus stiilis punkti asukohti.
 
O-atleetide lootus kombelagedast kevadest viks ja tubli aastaaeg kasvatada, ei ole veel lõplikult sambla alla maetud.

Kevad, kes armastas talve

$
0
0
lõpetab nagu Anna Karenina.

Kättesaamatu ideaali nimel saabub surm juba sel nädalavahetusel kui miinus kahest öösel saab pluss kakskümmend kolm päeval.

Rail Baltic tapab kevade enne kui see jõuab sündidagi.

Siiamaani on aeg markeeritud aga endiselt lehetus lehekuus kinnaste ja peakatetega sebimisena käitumisnorme eirava aastaaja seltsis.


Nii tähendas Loomaaias optimistlik suvevarustuses start punkti 7(47) jõudes külmas tuules katseid mööda turnimisnööre 6m kõrgusele punktini jõuda ja lõppes fiaskoga, mis meenutas rohkem krõbisevate lehtede langemist kui hasartlik-sportlik akrobaatilist pingutust.

Kes ei tea, mis punktitähistega võib kevadise pakase ajal ette tulla, saab aimu sellelt Linnaorienteerumise jäädvustuselt:
 
Viletsa suusailma suhtes ei näidanud peale lõvi, kaamlite ja hüljese vaimustust üles isegi mitte jääkaru. Keegi oli kohtunud elevandiga. Võib-olla tal oli hea kujutlusvõime, elevandil ma mõtlen, või oli ta end peast soojaks roninud.
 
Puudu ei jäänud siiski taimelummast - värske ülasemeri kivikülvis pakkus loomahuvilistele romantilist raamistust.
 
Võidupäeva teisipäevakul olin end targu paksematesse ürpidesse taas mässinud, mis lubas Tähetorni ümber luusida ilma, et kõik karvad kohe ära kukuksid.
 
 
Rada sisaldas kõiki ümbruse poolt pakutavaid klassikaks muutunud elemente ja oli sel viisil hea moodus tähistada Nõukogude Liidu võitu hitlerliku Saksamaa üle. Kui sinu meeleolu nii ülev ei olnud, siis sa võisid lihtsalt Euroopa peale mõelda. Ja kui sinu toonust ka see ei ergutanud, siis vaevata tärkavaid naate imetleda.
 
Täna Kangru küla taga padrikus võis ometi ennastunustavalt võssi võlusid nautida. Mängeldes ja mõnuga sai murda üle ja läbi linnataguse tihniku.
 
 
Päikese teravus tekitas paanika, millise ürbiga minna välja laupäevasele Tallinn City Trailile, mida süvendas veelgi osalejate nimekirjas mu ette platseerunud persoon :)
 
 

Oma punkte ei leia ma üles

$
0
0

Mis sa oled?
Kus sa teed? Kui on neljapäev.

Teen ümber Soodajärve.
Olen o-lilleke, kes varred alla võtnud.

Otsin karukapsast, püüan jäneselauku.
Süütan Klooga oja.


Sütitavalt sumeda kliima käes viibis mitmeid o-fanaatikuid, kes heameelitsesid sääskede puudumise üle, keda sealkandis võib sood(s)amate olude korral kohata hordide viisi. Kohtasin ühte, kes hammustada veel ei osanud.

Rajal leidis aset mitmeid kokkupuuteid meeleolu heliredeli eri joontel asetsevate persoonidega. Nii võis jagada imestust punkti 44 piirkonnas sooribade pakutud peitepiltide üle või lurtsuvate päkkade välkudes seljataha jäänud tervitushõiskeid punkti 40 tormamisel.


Nii võis kuulda sajatusi mitte nii kunstiliselt sätitud taimede aadressil 3/4 taktimõõdus riukalikku auku sumades punktis 49 või ettevaatavaid tulevikulootusi punkti 46 kihutajtelt.

Nii võis vaikset vandumist aimata valesse punkti jõudnult 41s või hillitsetud ettevaatlikkust eksitavas teederägas või mõõdetud tõdemusi järjekordses radade ristis 58 ja 59 läheduses.

Nii ta siis libises. Mõte kaardis ja jalg kraavis.

Rästikut ei olnud täna kohal.

Vahvilt ja kohvi sai.

Töömets, trail ja tamburiin

$
0
0
Mõni mets on ligemal kui teine, mõni mets on kohe väga, väga ligidal. Mõni mets on kodumets. Mõni hoopis tööl.
 
Mul on sihuke mets, mida saab töö aknast passida, siis kui töösse peaks aken sisse tulema.
 
Kontorinäriliste tarvis on töömetsa rajatud mitmeid kängumisvastaseid rajatisi ning infrastruktuurid ümberringi piiravad tegevusvälja, et end oimetuks võimelnud isendid ussaiast niisama lihtsalt laiali ei pudeneks.
 
Täna lasi Linnaorineteerumine töömetsas aga kamaluga punaseid rõngaid taga ajada, et neid kaardilt tegelike aukude ja küngaste taha asetada. 
5,4 kilomeetrile paigutatud 38 tähist oli peaaegu juba nagu 38% 100KP jooksust ning katsu sa järgi lohisenud töömõtetel orvandiotsingule vahele segada lubada. Kohe loll nägu peas, vales pinnavormis.
Nüüd on töömetsa põõsaalused maha jäänud töömõtteid täis. Ju nad hommikuks büroosse tagasi roomavad. Muidu on seal ka, loll nagu peas, vales koosolekuruumis.
*
Juba jupi jagu lehekuud tagasi oli paratamatuseks muutunud, et leidsin ennast Velodroomilt, Tallinn City Trail poolmaratoni stardist. Ilmselt karistuseks, et ta oli ennastki sinna kirja pannud, meelitas Jaan meid kodust jala kohale minema. Ja mitte et ma siis pärast oleksin kojutulekuks uberit teinud. Mul polnud telefonigi kaasas.
 
Tõsi, mutile kohaselt, oleks pidanud ikka enne veidi harjutama. Mullusega võrreldes on kilomeetreid, mida treeningulisteks nimetada, täbaralt vähe kogunenud. Mis andis tunda nii selles, et presidendist ei näinud ma mitte välkuvaid päkkasidki kui ka selles, et eelviimasena platseerudes paistsin ilmselt nii zombi välja, et Silver mulle veel teisegi muffini kohe pihku surus. Ikka, et keha kiiresti taastuks. Mitte et tal oleks vaja olnud lahti saada kogu sellest rikkalikust einelauast, mida ilmselt viimane lõpetaja koos korraldajatega poleks jõudud tühjaks süüa.
 
Sihuke hubane, kodune vastuvõtt finišis ning hunnitult kaunis ja vaheldusrikas rada ongi see paratamatus, miks ikkagi ennast joonele asetasin vaatamata ebapädevale ettevalmistusele füüsise osas. Vahel vaim ikka ülde ei jaga, mis keha on.
 
Laupäeva sume õhtu andis võimaluse Pirita jõe ja Lasnamäe astangu kallastel kaasa elada kümnetele pikniku pidajatele. Ühes šašlõkipunktis, kus küpsevad vardad otse rajale olid asetatud, tekkiski juba kahtlus, et kas juba jälle joogipunkt - lauakesel reas plekkpurgis õlled.
 
Nii pidi vastu päikest teraselt jälgima, kas seltskond ümber laua moodustab profiili, kes tahab numbriga mööda kihutavale tüübile sööki jagada või pigem siiski mitte. Vale otsus oleks jõujoogi asemel võib-olla peksa jaganud. Pigem nii ei läinud. Pigem jagati tervitusi.
 
Vaim sai hulgaliselt kosutust. Kehaga jäi nagu jäi.
 
*
 
Piirsalu neljapäevak Läänemaa servas, ammu otsaga üle Harjumaa, oligi nagu tamburiin.
 
Esiotsa tabati kohaletulnud sedalaadi maastikuga, mille ilme välismaised taidurid oma filmides ja muusikavideotes kunstiks väänavad. Nõukogude aegne raketibaas, kus tehisobjektid ei ole veel päris surnud ja paljud peale astud kohad kõlasid vastu nagu keegi peksaks mõttetult tamburiini.
 
Territooriumi poolitas jõekene, millest läbisumamist võimaldas minu valitud rada korda neli. Kuid seal, teisel pool vett, asus õrn-armas männik, mille alustaimestikus ringi suhistamine kuuldus kui õrn metallitilin tamburiini kergelt väristades.
 
 
 
Vaim ja keha said putitatud.
 

Mustla-Nõmme

$
0
0

Kliima, mis oli tööpäeva lõpetuseks kontori akna taha moodustunud, meenutas mullust Jukolat, mille peamine olemus oli, olla õudne. Ning milleks ongi tagune aeg hakata vaimu ette valmistama. Jukolaks, ma mõtlen.

Tartu poole võetud suund, et umbes 60 kilomeetri pärast end hunnitu kevadise looduse rüpest leida, ei näinud sel momendil just kõige tervislikum.

Läbi veetuisu siras järgmise käänaku taga päike, et moodustada mustjate pilvede taustal Maale värvilisi sangasid. Läbi vikerkaare puhus uue keeru taga tige tuul, et rebida tõmmudesse pilvesülemitesse helesiniseid siilusid.

Temperatuurinäidiku +3 kraadi koos hoiatusega võimalike jäiste teeolude eest, mõjus kui fataalsete sündmuste eelhoiatus.

Ma ei tea miks, aga ma läksin. Lihtsalt vurasin läbi kevadise maastiku, et end ihu ja hingega selle seletamatu keskele poetada. Nii hull see ju ei saanud olla. Lihtsalt ei saanud. Kuigi selge pilguga ja mõistusega aknast välja vaadates justkui olnuks.

Kruusakarjääri poolt ära söömata mõhnastikke veel jagus. Ilmastikust tulenevalt oli kiusatus valida lühim võimalik rada või üldse kohe autosse tagasi kooberdada.

Ma ei tea miks, aga võtsin kõige pikema. Lihtsalt müdistasin läbi kevadise maastiku, et end ihu ja hingega selle seletamatu keskele poetada. Nii hull see ju ei saanud olla. Lihtsalt ei saanud. Kuigi suvine rõivavorm oli karjuvalt napp. Toppisin omale kõik ümber, mis kotti saanud oli, sealhulgas säärised ja vihmanokatsi ning takseerisin hindavalt kontoriesemeid, kas noist ei annaks veel midagi soojendavat ümber mässida.

Samblikud olid puu otsa roninud, et naerda eriti laia kaarega nende seikade üle, mida nad nägid toimuvat puude vahel.

Kuidagi väristasin end esimesse punkti, põigeldes märgade lahtikeerduvate sõnajala kasvude eest.

Ja siis saabus täielik segadus. Ma ei olnud eksinud, tajusin oma asupaika suuremas plaanis, ometi ei tekkinud mul mingit selget arusaamist, kuhu ma peaksin minema, et jõuda näiteks teise punkti. Seletamatult palju ristuvaid teid ja sihte. Osad nagu kattuksid suuna järgi mõne kaardil olevaga, osad nagu oleks täiesti üle. Mikroreljeefiga maastik ei toetanud mitte üks teps selguse loomisel. Lõpuks andis ettejuhtunud raiesmike geomeetria täpse asukoha kätte.

Too kimbatus aga sulatas üles. Lahustas ruumi nii, et sellesse võis seguneda. Lagundas aja nii, et selle võis unustada. Kulgesin oma rohelist kulgemist orvandist orvandisse iseenda ja mätastega ning nõidusest uuesti lagedale väljale pääsenuna avastasin, et hallide varjundite asemel vaatab ülevalt poolt vastu sinitaevas.


Nii hull see ei saanud ju olla. Ei olnudki. Kuigi Huxley on arvanud, et võib-olla Maa on mõne teise planeedi põrgu.

Nägu õhetab nagu oleks suusatamast tulnud.

Pelgurand ja Järvi järved

$
0
0

Päris täpselt ei olegi aru saanud, miks peab ennast pidevalt leondama sedasi. Esmaspäeval Pelgurannas ja täna Järvi järvedel.

Aga selleks, et tähti näha, peabki katus sõitma.*

Neli ja pool miljardit aastat juhuslikkuste rida on aga selleni viinud. Või oleks õigem öelda, toonud. Et ühes galaktikas tolkneb keegi õhtuti vihma käes. Ometi võiks see veest väljumise staadium olla juba ükskord läbitud. Või nagu Jaan ükspäev nentis, siis nendest kaladest, kes eriti kaugele maismaale tungisid, nende järglastest said alpinistid.

Tulles veest maale veidi lähemale, siis iseenesest 10 kraadi soojem ilm kui eelmine neljapäev, ei tekitanud looduses liikudes kohe seda tunnet, et kuhu ma ometi oma suusad unustasingi.

Esmaspäevases uduvihmas oli õigupoolest päris soe. Võib-olla isegi nii soe, et matemaatiline ülesanne läbida punkte selliselt, et vahelduksid kordamööda paaritu ja paaris punkti number, tekitas ülekuumenemise juba pärast kolmandat punkti.

Hakkasin punne kohe ranna poolsest küljest kokku lükkima, et ju vaatab, mis seal majade vahel pärast saab. Nii tekkis spetsifikatsioonile mittevastav jada 55-56-31-54-50 ... ja pärast olin sunnitud lõpetama ...52-49-54-51 ja loomulikult ei mäletanud enam, et 54ndas juba olin.



Aga muidu oli sümpaatne, tuuseldada õitsvates sirelipõõstes, põigelda vihmas märguva pesu vahel, teravdada pilku aimamaks, kus hall meri läheb üle halliks taevaks. Tähtede täpsemaks avastamiseks kehva väljavaade.

Järvi järvede ümbruse maastik võttis sel aastal vastu sama duššiga kui mullu. Sellises padukas oleks võinud viimasedki kalad järvest metsa sisse ekslema sattuda.

Nii päris ei läinud ning puude vahel oli näha arenenumaid isendeid ekslemas ümber aukude. Millistele arengupööretele selline teguviis täpsemalt elu arengus alust annab, saavad teadlased veel avastada.

Seekord oli vist iga viimane kui auk mis kaardil, punktitähise omanikuks saanud ning 41, kuhu sai sattuda ainult sotsiaalse vaatluse kaasabil, paistis justkui värskelt paari labidatäiega pinnavormide mitmekesistamiseks juurde kaevatud.


Aga muidu oli sümpaatne, tuuseldada rohelises samblas, põigelda vihmas märguva männiku vahel, tervdada pilku aimamaks, kus roheline kuusik läheb üle roheliseks männikuks. Tähtede täpsemaks avastamiseks endiselt kehva väljavaade.


Tagasi koju sõites, roomasid pilved mööda põlde nagu mägedes, loojangule sättiv päike neid jälitamas ja kiirtega läbistamas.

Kere rammestub, nagu oleks vihmaga orienteerumas käinud.

----
*Thomas White'i veidi väänatud mõttetera

Tallinna MV lühirada Kõverjärvel

$
0
0
Paslikum tiitel, mida o-persoonid Viitna pool küljes Tallinna lühiraja meistrite nime all pühapäeval välja joosta said, oleks vist olnud - meister raiesmikujooksus.

Kuidagi läks nii, et kuigi olin seekord teinud täispanuse korraldustoimkonnas veetmisele, viis Maari katkikukutud jalg mind tema asemel oosidele turnima.

Vaim ei olnud võsitlemiseks valmis seatud, kuigi minu puhul ei saa kõnelda tõsisportlikust mõõduvõtmisest ka juhul kui ma metsaserva seda teadlikult tegema sõidan.

Olukord maastikul tekitas mitmetisi tundeid. Nii lagedaks katkutud metsa vahel, ei teagi, kas on saanud silgatud.

Esimesse punkti minnes läks reljeef, lagendikud, suund ja teerajad suts sõlme omavahel ning sai karistatud täiendava oosi ületusega. Kui need ei olnud parasjagu paljaks raiutud, siis langirisu asemel tuli leida läbipääs kohati üpris läbipääsmatult risti-rästi maha langenud puude vahel.

Edasi muutus aga reljeefi lugemine ja enda asukoha tajumine häbitult lihtsaks - puudetühjade ruutude ja ristkülikute vahel kulgemine ei nõudnud enam eriti tihkeid o-oskusi. Rohkem kulus energiat füüsise koos hoidmisele. Vinnanud end mõne kõrgema nuki peale, oli võimalik üle kännustiku kiirelt paika panna kaardil kujutatud negatiivsed ja positiivsed vormid ja nende vahelt leida õige suund järgmisse punkti. Mitmel korral oli punktitähis mõnekümne meetri peale näha, aga ligi andis trügida.

Seepärast oli finišijärgselt leida enda sisemusest küsimusi - kas orienteerumise pärisosa ei ole siiski peamiselt aktsioonid püsti elavate puude ja põõsaste vahel, kui see just linnasprindiks pole kuulutatud. Emotsioon, mida varasemalt Viitna metsade vahelt leitud, on olnud tõsipuine. Sellist lagedatel väljadel tuigerdamist ei oleks sealt kandist lihtsalt oodanud.

Kindlasti ei kerki mälusoppidest üles kolme aasta taguselt Suvejooksult sealkandis nii puidutöötlemishõngulisi mälestusi. Mul ei meenutanud sel korral mitte ükski koht metsas mõnda paika, kus ma oleks varem juba olnud. Üldiselt jääb mulle meelde just konkreetse ala taimestiku tüüp ja kooslus, eri metsatüüpide vaheldus, mis hakkab uuel korral samal platsil mõningal määral teevalikuid mõjutama.

Samas ei saanud kuidagi kurta reljeefi puuduse üle. Pealinlastel ei ole käepärast just liiga palju maapinna kurrutusi oma meistrite tuvastamiseks. Lameda maa elanikuna võis õhtul tajuda meeldetuletusi oma eksistentsist mõnede lihaste poolt, mida tarvis kaldnõlvade üles-alla läbimiseks.

Lõpuks, kas miski üldse ütleb, et üht o-tempu ei võiks põldudel läbi viia.

Ometi, liialt alasti jäänud maastik kippus ära võtma teatud fiilingut. Võib-olla see kaotab ära turvatunde, mida läbipaistev laas enam ei paku. Võib-olla see kaotab tunnetuse eksmisvõimalusest, mis hoiabki elus.

Pretentsioon rajameistri suunal ja platsi valiku osas puudub siin täielikult. Küsimärke tekitab, kui olematuks kannatab seda rohelist kulda ammutada. See tükk Kõverjärvel ei ole enam mets tema algses tähenduses. O-tehnilisi harjutusi võib ju neil majandusüksustel korraldada, aga kus neid puid veel ees oleks?

Jukola 2017

$
0
0
Lappeenranta liivakujud

Sinna ei ole midagi teha. Umbes kesakuu keskpaigas sõidab üks masinatäis naisi tuhande järve maale. Otsima järvede vahelt metsi. Pisut teise kujuga kui siinpool lahte.

Sinna ei ole midagi teha. Umbes samal ajal sõidab samas suunas tuhandeid teisi masinatäisi naisi ja mehi. Sinna sõidab selle maa president, sinna sõidavad pered, sõbrad, töökaaslased, konkurendid. Sinna sõidavad need, kel viimase peale timmitud lihased ja treenitud nupp. Sinna sõidavad need, kelle kehavormidele peale vaadates on neid raske kujutada kaljusel maastikul turnimas või kes on põhimõtteliselt kuulnud sõna 'suunnistus'.


Laupäeval kell kaks on kõigis neis olekutes ja vormides 1300 naist valmis sööstma järvede vahele metsa, et lasta enda vahetuse järel sinna veel oma mansafti kolm naist ning üheksa tundi hiljem on veel rohkem mehi samal platsil, et lubada järgemööda valges öös oma tiimi kuute sookaaslast samasse metsa.

Seekord leidis säärane põhjamaise ja metsikuvõitu o-energia koondumine aset Joensuust mõnikümmend kilomeetrit kirde suunas, väikses Eno asulas.


Seisan lõõskavas päikses, ilm mis kardinaalselt erinev mullusest, tuhandete naistega Eno aleviku peateel. Minuti  jagu enne starti saabub müstiline vaikus rivis ja rivi kõrval ergutajate ja pealtvaatajate leeris. Kõik ootamas kahte kirikukella pauku.

Et siis kütta, söösta, tormata, punuda, leekida, silgata, vudida, sibada, veereda, jalutada, rühkida, kooberdada, kakerdada, töllerdada. Nii kuidas kellegi konditsioon lubas, metsa peidetud tähiste suunas, mille asupaiga reetsid kaardile paigutatud punased rõngad.
Lappeenranta
Valinud enda stiiliks peamiselt kooberdamise, liikusin kuumava metsa all esimese punkti poole. Need kes jaksasid, olid oma sprindi võimsust näidanud juba enne K-punktini viival asfaldil ning mingeid rivisid ja troppe ei tekkinudki.

Mingi kummaline atakk oli mind tabanud juba eelmisel õhtul Lappeenrantas, kus öö veetsime ning vasakus rindkeres kestev pitsitus ja üleüldine nõrkus täiendatud füüsiliselt nõudliku maastiku ja südasuvise päiksega, muutis kulgemise veidi uduseks. Peamine mõte, mis ajudes kummitas, oli kohandada enda olek tempoga, mis lubaks vahetusalasse elusalt naasta.


Vaatasin oma esimese punkti objekti - orvand ja mõtlesin, mis põrgu moodi sellele küll pihta peaks saama. Ja mis saab kui ei saagi. Täiendavaid lisakilomeetreid mäest üles-alla turnida tundus katastroofse võimalusena. Nii kuum ja ma olin nii väsinud.


Ausalt öelda ei mäleta. Ei mäleta eriti ka järgmist kahte punkti. Kindlasti käisin enne kolmandat ühes hajutuspunktis. Olin kuskil vaimu ja füüsise vahepeal. Päris hästi ei hoomanud, mis koordineerib mida - kas keha kuulab aju või vastupidi. Enneolematult segane olemine.

vaimu võit keha üle
Ümberringi toimus tavapärane sotsialiseerumine selgitamaks, mis punkti keegi liigub ning punkti jõudes tutvustasid need, kel see kaardil oli neile, kel seda kaardil polnud, et viimased ka mõnda sellisesse jõuaks, mis neil kaardil on.

rohkem kehas kohal tüübid
Sealt edasi läks asi selgemaks. Neljandasse punkti liikusin rohelises kiviräsus koos ühe soomlasega, kes tegeles asjalikult loodusvaatluse ja orienteerumisega ning kommenteeris igat sood ja muidu nukki, millest möödusime - polnud endal vaja maastikku jälgidagi. Enne punkti kadus ta kuskile ära. Õnneks punkt ei kadunud ära.


Viies punkt tähendas mitut kõrgusejoont tõusu võsa ja kivide vahel. Olin enda tööle saanud. Füüsiline liikumine ei valmistanud enam vaeva ja valu. Mõte töötas läbi teevalikuid ja kontroll olemise ja elu üle oli aju poolele tagasi tulnud.

Kuuendasse valisin kaarega ümber roheliseks võõbatud mäe, aga hästi lollikindla kohalejõudmise variandi. Joogipunktijärgsetes hajutustes hajusin taas paaril korral veidi laiali, aga mälupildid toimunust on puhtad.


Janu ei vaevanud ainult mind juba pea stardist alates. Üks naisterahvas hõikas enda ees silkavatele tüüpidele, et nad vaataks kaardilt kus joogipunkt on, ta ise ei suutnud enam oma kaarti lahti voltida niikaugele. Üks teine jälle kulges enne joogipunkti ristipidises suunas ja püüdis paaniliselt selgitada, kus me oleme, uskumata minu pakkumist kui valendava joogipaiga suunas viipasin, jätkas oma suunas.

Kahmisin omale vett sisse ja avastasin, et konjunktuur kehas ei ole enam nii lössis. Kannatas mõelda ja liikuda. Mõningate ekslemiste ja arupidamistega läbisin järgmise hajutuste seeria kivihunnikute ja kaljukeste vahel.

ööd ei olnudki
Tõsi, lõpuosa kaks punktivahet võinuks joosta, kuid tollest ikka ei tulnud midagi välja. Keha sai siin jälle kontrolli enda poolele ja keeldus. Keeldus ka finišisirgel ponnistamast. Mingi mütak ikka istus sees.

Andsin Siirile vahetuse kaardi üle ning lõpetasin etapi kohalt, kus järgmistel oli ees hordide viisi kaasvõistlejaid, keda kinni püüda. Ja seda nad juba realiseerimata ei jätnud.
 

Eelkõige oli mul aga endiselt hea meel näha metsast naasnud terveid ja emotsioone tulvil reipaid kaaslasi enda ja naaber võistkondadest.

Päike sillerdas pilvede vahel. Jaan ja Raiden olid leidnud ühe kodukohviku kohe telka kõrvalt. Mugisin rammestunult Lõuna-Karjala kodust pirukat idüllilises taluaias ja elu näis nii ebajukolalik, aga nii ilus.

 
 
 
Omapärane rada oli olnud. Kuidagi teistsuguse loogikaga üles ehitatud. Pärast selgus, et kõik neli vahetust tegid maastikul üpris sama tiiru ega harunenud eri kohtadesse.

Omapärane keskus oli. Kogu laager oli paigutatud ühe asula sisse. Elanikud üpris vahetult seega kaasatud kogu melusse. Mis andis neile omakorda võimaluse koguda oma kodukohviku suurem käive ühe nädalavahetusega, kui kogu selle eelneva ajaloo vältel kokku.


Jukola on lihtsalt selline üritus, et see ei jäta kaksipidi mõtlemist, kas sa oled temaga või temata. Seletamist väärivaid detaile on liiga palju. Need kuhjuvad ühte jaanikuisesse nädalalõppu ning sul lihtsalt on üks sentimentide täienev kogu, millega suves edasi minna.

         või
Väikse My
 
Muumimammaga

Tallinna MV sprint Kadriorus

$
0
0
Pealinnas saab meistreid välja selgitada mitmel viisil. Üks neist on katsuda järgi linnakodanike võimekust nende kiirejalgsuses ja -taiplikkuses etteantud lühimal suunal koos mõnede punktitähiste leidmisega. Ümber linnapeenarde, pargifontäänide ning suve sumeduses mõnulevate ülejäänud linlaste.

Esteetiliselt kaunisse keskkonda oli kesknädalal kogunenud õigupoolest mitmesuguste huvidega elunejaid.

Võistluskeskus peegelduses

Nii võis leida võistluskeskuse lähedalt pinksi toksijaid:

Esiplaanil puuduvad kabetajad
Murumänge armastavaid koerapidajaid:


Peenemaid mänge harrastavaid sõpruskondi:


Alati purskaeve kaunistavaid kaunitare:


Hurmavate lillepeenarde külgetõmmet tundvaid jalgpalle ja -rattureid:


Püünelt unustusse vajunud eestimärke:


Nende ja mitmete teiste tegelaste vahele mahtus rahvaparki, kus see 1935 aastal erinevas eas ja mitmekesiste huvidega inimestele kasutamiseks ju kujundatigi, paariks tunniks ka mõnesid o-asukaid, kes alustasid endale numbrite külgepanemisega KUMU hoovist.


Läbi KUMU enda, KUNSTist mööda, soojendusega Mäekaldast ülemiste tenniseplatside juurde.


No kes oleks osanud karta, et kohe esimeses punktis tõmmatakse rahvas konksu otsa. Sellist trikiga aianurka ei kohta just mitte igal maastikul.


No vaata, vaata. Kes luges kaardilt välja sisenurk, luges hästi. Aga see ei tähenda, et aia sisenurk on alati seespool aeda. Ise ma ei lugenud eriti midagi, märkasin punkti eemalt ja legendide märkskeemi ei jõudnud süvenema hakatagi.



Mõnda aega läks edasi suhteliselt lihtsalt - tuia-tuia ümber tenniseväljakute Vilde muuseumi maja taha - kõrvalt platsilt purskkaev - päiksekella peenra ots - Poska tänava poolt paar punkti ja Luige tiigi teisel pool.


Väike mõttekoht tekkis laste mänguväljakul paikneva jäätiseputkani jõudmise plaani koostamisel. Ega jäätist ei pruugigi liiga lihtsalt kätte anda, sellega on ikka üks keerutamine ja kavaldamine. Lapsevanemad vaatasid, et nad oma järelkasvud numbritega tüüpide trajektoorilt eest ära saaks, kui nood jäätise putka juurest millegipärast otse muuseumi maja taha suundusid.

Jätkus sõelumist üle Kaarna allee. Alustuseks punkt kanali nurgast, kus vesi vahepeal maa alla juhitakse ja kuhu ta vahel ei mahu.


Jätkuga roosimäe ja uue lasteaia vahele ühe kivi juurde.


Endise valvurite maja tagant sai kätte järjekorras juba 12. punkti.


Jällegi kiirete jalgade otsas oleva pea taluvust proovile panev punkt ja selle legend Mikkeli muuseumi taha jääva aia ääres. Ei hakanudki legendil kujutatuga end suurt piinama, otsustasin läheneda maja eest - ju kohapeal näeb, kummal pool aeda tähis asub.


Kuigi joon kaardil oli tõmmatud otse üle roosimäe peenarde, näis kombelisem viis, vähem aromaatsem küll, olevat kontserdiplatsi nurka jõuda kas ülevalt või alt ümber lokkava roosiistanduse.


Mõningane labürinteerimine endist kontserdilava tähistavate hekkide vahel ning otsekurss Apollo platsi suunas, püüdsin mööduda suurema kaarega roosilõhna nautima tulnud piknikulistest, et nende idüllilist õhtupoolikut higihaisuga täiendamata jätta.


KUMU reklaamtahvli tagant leidis veel ühe punkti ning edasi oli puhas brutalism - trepist üles.

Järgnesid sissejuhatavd punktid KUMU väravast siin ja sealpool ning peata olek KUMU sisehoovis. Oleks ju võinud laenata mõnda hoovis kükitavat kivipead (vt pinksi mängijate pildilt), aga puupea ei võtnud sel hetkel miskit. Keerutasin nagu kakaduu ümber torbiku, mitte ei saanud pihta, et viimane ongi punkti tähis.


Kombeks juba on, et väledamad kolm klassi esindajat sätitakse õhtu lõpetuseks korra rivisse, ülejäänutele õpetlikuks meeldetuletuseks.

 

Ning kui mul ei õnnestunud enam õudusjuttudega iseenda tehnilistest iseärasustest ka kõige kannatlikumaid ja viisakamaid kaasvõistlejaid rohkem painata, sai hakata joostud teed tagurpidi koju tagasi minema.

 
 Ilus õhtu oli.

Dekadentlik o-suvi

$
0
0
Jalad, midasid sunnitakse pärast kolmekuulist pausi Harku metsas pisikesi mägesid läbima kolmeteistkümne ristpistega, muutuvad imelikuks.
Suvi on mööda saanud, veidike o-vaenulikult. Milles suvel endal ei olegi süüd. Süü saab alati veeretada selle organi kaela, mis asub tavaliselt üpris ligi juustele.
Tollel on kombeks asju välja mõelda ning vahel muutuvad mõtete edasiarendused füüsilisteks objektideks, mis kriipsutavad kalendrist järjepanu armutult maha o-üritusi.

Asju juhtub meie ümber olevate inimestega ja meie endi kehadega. Ja vahel saab kõiki neid asju niiii palju, et o-elemendid elus muutuvad pisitillukesteks, et mitte öelda, lausa nähtamatuteks.
Aga kui laenata mikroskoopi ja üritada läbi okulaaride lahata detailsemalt selle suve uimast kulgemist, võib tolles kahjakas massis siiski mõnda liikumist märgata. Jääb loota, et see on organism ise, mitte organismi vallutanud uued organismid. Või tegelikult pidimegi ju olema kõigest vahekehadeks taimedele.
Juunikuu keskpaigas võib märgata jalutuskäiku Männiku lasketiiru ümber. Vaadeldav objekt laseb aimata tavapäraseid valjusid lakse kaevikutesse pugemisel ning tossu tungivat liiva, heitumisi rabapoolses kanarbikus ning kaotatud auke siledas männikus. Sümptomaatiline.
Liikudes pisut vasemale küljele, jääb valgusvihku kõndimine Keila-Joal. Silma riivab pisut ebatavaline mõõtkava, kuid see on normi piires. Kriipivat traagilisust on võimalik tähele panna mitmesse punkti lähenemisel. Ennastimetlevad keerutused juba alates esimesest punktist jätkuvad üheksandas ja kolmeteistkümnendas. Loodust imetlevad poosid viienda ja viieteistkümnenda juures. Selgust diagnoosi osas ei saabu.
Keerates äsjase suve juulikuu keskpaika, on sellel poolel ebatavalisi märke juba rohkem. Tavakohane vihmapladin Samblapõllul - kaugelt üle normi vedelikuhulk. Voogamas üle prillide, muutes silmeesise absindijoojalikult roheliseks häguks. Mingeid hämmastavad ainejäägid on endiselt kehas aga tolle paiga hunnitust kaunidusest.
Võib-olla ei ole kõike kohe näha. Augustikuu viimasel päeval Loksa alevikku läbides muutus suurendus aina teravamaks ning detailid selgemaks tasapisi. Või oli tegemist pigem ilmingutega, mis viitasid isiku mitmestumisele - metsasem ja rannasem pool alguses ning aleviku sisemus teisel pool. Labiilne närvisüsteem.
Koolitee esimene päev lõppeb pimeduses pargi puude vahel. City Trail jättis vaevatumatele võimaluse jooksutrassil rühkimise asemel niisama mööda põõsaluseid kooberdada. Kui see on osa kuutõbisusest ...
Vaadata tõtt tiigriga või jääkaru taguotsaga. Lisab hüsteeriale hoogu. Loomaed neljapäeval.
Harkus ei jäänud enam üle muud kui lahtilõigatu jämedama niidiga kokku õmmelda.


Valed väljamõeldised viivad degeneratsioonini.
Hallollus, mida sunnitakse liiga harva o-liigutusi tegema, muutub imelikuks.
 

Joonised, mis aitavad - Männikul:
 
Keila-Joal:
 
Samblapõllul:
 
Loksal:
 
 
Kadriorus:
 
Loomaaias:
 


TAOK XVIII Rogain Järveotsal

$
0
0
Õnnis hommik oli selleks ajaks traditsioonilised neli lippu juba puude vahele lahti rullinud kui meie oma jalad Järveotsal vihmamärga rohtu suskasime.
Päeva looja oli teinud järvepinnale esimesed värvilised tõmbed.
Vaikelu plasttoolidega murdus laupäevahommikut muuks kui magamiseks kasutavate kogunejate poolt.
Heade inimeste aina tihedam kontsentratsioon maalapil, sundis tuhmi taeva päikseliseks rebenema.
Vee ja valguse võitlust lasi aimata väljajoonistatud vikerkaar, kaardisabas ärkajate taustal.
Harjumaa tagumistesse soppidesse, et mitte öelda teise jalaga Läänemaale, pudenevatel uitajatel lasti kombekohane tunnike oma teekonda planeerida.
Esiotsa täkkisime Jaaniga mõlemad põhjapoolseid punkte, kui Raiden tagapingist teatas, et lähme lõunasse ikka, näidates kaardil mingit ringi laadis nagu Kalju Karask oma Läänemeres ujumist filmis "Mehed ei nuta". Selle peale põgenesin mina kaardiga, millel kiri 'PABER' vetsu.

Raiden sai tiimi pistetud, et 'peita' oma kehva vormi ja tavapärase 40km asemel plaanida 30km ring, et kes siis hakkab last ikka kohe esimesel 8-tunnisel rogainil ää tapma. No andis tüübil finišiponnistusel järgi püsida. Ilmsesti ei jäänud tagasihoidlikum kaar Raideni võimete taha, kuigi ta päeva teises pooles püüdis vesta minoorses toonis lugusid jalgadest.
Kui ma vetsust naasesin, oli meestel uus trajektoor valmis - hiivata alustuseks SI-pulgale kagu nurga punktid sihivõrgustikust, jõuda vähemalt kella kolmeks kõige lõunapoolsemasse punkti 61 ja siis jõudu ja mõistust kasutades üles tagasi.
Plaan hea. Et söösta varastamata metsadesse, paigalpüsivatesse kõrkjatesse, ülesvõetud raudtee poole. Ümber ja ees, kõrval ja taga naabertiimid, kellega lõpetada samas punktikümnes - "Nendest ei tasu mööda minna, muidu juhtub nagu Itaalias".  Soojus tuleb iseenesest keresse kui müttad poris värisevate haavalehtede keskel kaaskondsetega, kellega jagada repliikseid seiku ühe Toskaana mäe otsas. Et järgmisel sihikäänakul lahku minna ja uuel nurgal kohata uusi tuttavaid.
30-21-33 sissejuhatus laia päeva läbi Lepaste küla.
42 sai võibolla veidi nurgelise pealemineku, kuid kui esimene raisemiku serv tundus jäävat väga võsastunud metsa sisse, siis teist proovisime ometi ja mõnulesime punktini klassikalises kaelani noorte puuhakatiste ja surnud kändude mudrus.

54 asus soo servas, milleni jõudmine oleks võinud ju olla lihtne. Kui seda kraavi ees ei oleks. Üksikuid purdehakatisi oli siin-seal näha. Ühele neist viskus esmajoones Raiden kui ma olin arvanud, et siit võiks proovida ja libises muidugi üle. Trussikuteni mutta. Mille peale ei jäänud mul kaldalt kuivana muud kisendada, kui et ära tule siia poole, mine teisele poole.

Kraaviületuse edasi-tagasi skoor kujunes Raideni hinnangul järgmiseks: "Nagu tavaliselt - mina olen üleni mudane, emps on poolmudane ja issi on täiesti kuiv". Viimane oli siiski pisut üle hinnatud.

54-25-36 sirged sihid sabistama kippuva pilve all.
57 tekitas pisut ärevust õigele lagendikusiilule pihta saamisega. Nurgeliselt mööda ebamäärselt täiskasvanud lagendiku serva rassides saime aga otse punktile pihta.

Seda, et 43 asus teisel pool raudteed, sain ma alles kodus aru kui asusin puurima kaarti, et kuhu see Lauri lubatud vana Haapsallu suunduv rööpapaar ennemuistsetel aegadel võis olla paigutatud.

39-58 kiirelt vahelduvad metsatüübid. Otsatud sirged, mis viisid kaunist männikust veidi vähem mahedatesse kaasikutesse, millest sattus päris risustesse kuusikutesse. Nii juhtus väga lühikesel distantsil kui võtsime sihilt suuna 58sse kraavi otsa ja murdunud kuuse padrikus sellest veidi mööda põrutasime.
Pääsenud jälle niidetud kiirsihile, tõdesin: "päris ilus mets", "kui mõned sisikonnad välja arvata", lisas Jaan. Nujah, jusktui mingid veganlaste õppetunnid põdravorsti sööjatele.
38 -59 muretult. Kui jätta kõrvale Jaani ja Raideni arutlus topiste teemal, muuhulgas miks mitte ära kasutada ka põdra jalgu, paigutades need seinale nagu tavaliselt sarvi sätitakse. Hrrr.
Peep oli sel korral joogipunkti sisustanud sootuks meeldivamalt kui mullu. Kui toona külmunud ja vettinud kehad pakutud jooki suurt ei ihaldanud, siis seekordne meelas päike kutsus pikemaks jalasirutuseks ning soe tee ainult süvendas rammestust.
61 ei olnud enam kaugel ja kell ei olnud veel kaugeltki kolm. Tagasitee võttis konkreetsema kuju ning mõne punkti rohkem algsest plaanitust.
61st 47 poole lahkudes tuli ületada Piirsalu jõgi. Parasjagu kui me üht tihnikusse kasvanud sihti mööda mainitud vooluvee äärde jõudsime - punusid vastaskaldal mööda laia balustraadi Siiri ja Indrek. Üritasime neid meelitada ületama jõekest, et hinnata selle sügavust pakkudes seljataha jäävat head otseteed punkti. Indrek arvas, et kui me saame Siiri nõusse talle käru tegema nii, et temal jalad kuivad jääks. No kärust ei saanud asja ja üks leitud nott päästis mõttevahetusest tegudele.

Soovitasin Raidenil mitte mõelda ja lihtsalt hüpata, aga parasjagu kui meie Jaaniga kaldale ronisime, röögatas Raiden seljataga: "Nüüd on küll neeger". Uh-uh, millest selline ebapädev suhtumine musta mutta. Ümber keerates oli näha ühel jalal tuikuvat ühe tossu kaotanud last. Ei hullu, Jaan kaevus mudastesse voogudesse ja aina afroameerikalikumat ilmet võttev järeltulija võis kahe tossuga edasi mütata.
Jätkasime mõttearendustega teemal, kuidas moodustada kolmest persoonist käru selliselt, et kuivaks jääksid kahe jalad kolmest. Igasugu jõulisi ja püramiidjaid inimfiguuride kujundeid hakkas looma. Jätsime need aga järjekordsel kraaviületusel siiski läbi proovimata.
47 viis maastikule, mille sees turritas üles okastraati ja alla suvalisi samblasse peitunud süvendeid ning läbinud ühe betoonangaari tuli ronida järgmise angaarse militaarkünka otsa.

Naturalistlikus, kaunis küngastikus 48 ja käärulise jõe kallastel 46, 63.
Kergete tülpimusmärkidega kehas ja olekus kõmpisime sooserva 55 poole ning Jaanil jäi legendi lugedes silma punkti 54 kirjeldus, mida ta luges kui 'kõrgema Metsa nurk', mida ta pidas oma punktiks. Kuigi selge oli, et järgmine aasta võib see olla vabalt ka juba Raideni punkt ja ta saab seda enda omaks pidada kui see nimetatakse ümber  'madalama Metsa nurk'.
 Nii ma siis sibasin läbi kõrgema ja madalama Metsa viimaseid aega mahtuvaid tähiseid - nina raiesmiku sees - 45, huvitavaid pealemineku võimalusi pakkuv 53 ning läbilippamise vaeva väärt 32-31. Veidi fifty-sixty tunnetega sai kõrvale heidetud 37.
Juba 32st alates kasvasid Raideni jalad aina pikemaks, lihtsam oli joosta kui üritada omi käimasid sama pikalt ja kiirelt ettepoole visata. Supp silme ees. Või kohuke. Kuidas kellelgi. Libisesid viimased kilomeetrid mööda nagu Keila kiirrongis.

Rahunemine SI-pulga mahalugemise- ja supijärjekorras, mis läheb alati täiesti hämmastava ladususega võrreldes igasuguste välismaistel rogainidel kogetud browni liikumiste ja makaroniummikutega. Tõdemine, et nii palju punkte ei ole me varem kunagi saanud - 93, mis  baseerub korraldajate salakavalal plaanil lisada kaardile mõned kuuelised, et pidevatel osalejatel saaks tekkida ometi tunne justkui nad oleks arenemisvõimelised ;)

Et suubuda õhtu ilusse.
Õhtu ilu oli nois surisevates varvastes, mis supilaua all võbelesid. Nois kõrvus kumisevates raiesmikel ragistajates. Nendes tuttavates, kes kosutavaid tervitusi või nöökeid jagasid. Neis raudkindlates korraldajates, kes lasevad kõigel sel sündida.

"Kusjuures ise üksteisest aru saamata, no umbes nagu lindude tee taevas võib ristuda sipelgate rajaga läbi sambla." * 

No umbes nii nagu karvajalgade tee nendega, kelle tõde on raiutud porri, no umbes nii nagu võtsi ja triibiku tee leekiva apelsiniga, no umbes nii nagu kõndiva kuuse tee vanaema ja sabarakkudega. No umbes nii nagu ...

... kõik need teised ristuvad teed, moodustades nähtamatu energiavõrgustiku.

* lause pärineb Rein Raua "Kellast ja haamrist"

Siili asum

$
0
0
Mõtlesin, et esmaspäev.
Mõtlesin, et lähen ja o-joon.

Arvasin, et Siili.
Arvasin, et Parditiik.
 
Lootsin, et vihma ei.
Lootsin suve igavest.
 
Juurdlesin punkte.
Õigeid või valesid.
 
Paitasin lehti.
Kuldseid ja libedaid.
 
* * *
 
Polnud paha. Polnud üldsegi mitte paha joon-orienteerumise rada. Õhtustesse kodudesse pugevate Siili asunike kiuste. Igavesti kestvas kümnekraadises soojas ja vihmas - mais, juulis või oktoobris.

Viewing all 206 articles
Browse latest View live